INFORMACJA DLA MIESZKAŃCÓW - WYSTĘPOWANIE WILKÓW
Wilk to drapieżnik, który poluje, by przetrwać. Postepowanie wilków różni się od watah wałęsających się dzikich psów, za których ataki często winą obarcza się właśnie wilki. Niezwykle często to watahy dzikich psów atakują zwierzęta gospodarskie. W przeciwieństwie do wilków, zdziczałe psy, zagryzają ofiary, nie zjadają, wypruwają przewody pokarmowe.
Człowiek stanowi dla wilka ogromne zagrożenie, to jego zapachu wilki się boją, unikają bezpośrednich spotkań z nim. Większość spotkań człowieka z wilkiem jest przypadkowych, a wilk w momencie dostrzeżenia człowieka się oddala. Oczywiście, jeśli wilk będzie chory lub będziemy bezpośrednio jemu lub młodym wilkom zagrażali to istnieje prawdopodobieństwo obrony własnej. Jeżeli już spotkamy wilka, który podchodzi zbyt blisko, to:
- unieś ręce i machaj nimi;
- pokrzykuj głośno, ostrym tonem lub zagwiżdż;
- jeżeli zwierzę nie reaguje, a zamiast oddalać się podchodzi bliżej, rzucaj w jego kierunku przedmiotami w zasięgu ręki;
- wycofuj się powoli, przyspiesz dopiero wtedy gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko;
- jeżeli masz możliwość, to zrób zdjęcie i zawiadom o zdarzeniu gminę.
Pies stanowi dla wilka największą konkurencję. Jego zapach jest wskazówką zagrożenia ich terenu lub ich grupy rodzinnej. Psy puszczane samopas na terenie wilków (w lesie, na łąkach, polach) to dla nich samych olbrzymie zagrożenie. Wilk, który wyczuje zapach psa, może go zaatakować już na swoim terenie, jednak może tez po jego zapachu dotrzeć do zabudowań, a nawet wejść na posesję. Posesja, na której zostawiamy psa, szczególnie w rejonie bytowania wilków, powinna być ogrodzona i zamykana.
Nie wyrzucajmy też resztek pożywienia, szczególnie mięsa, nabiału, jaj w pobliżu budynków gospodarskich. Wilki skuszone zdobyciem łatwego posiłku nie tylko są „zapraszane” na posiłek ale także często wracają w takie miejsca.
Należy również także odpowiednio zabezpieczyć zwierzęta gospodarskie ponieważ stanowią one łatwy cel dla wilka, a często ich ogrodzenie nie stanowi dla tych zwierząt żadnego problemu. Warto zainwestować w odpowiednie psy pasterskie, broniące stad zwierząt, szczególnie gdy utrzymuje się je na pastwiskach całodobowo, przydatne są również specjalne fladry (kawałki kolorowego, zwykle czerwonego, zwiewnego materiału o wymiarach 10x40 cm), pastuchy kilkustopniowe, lampy świetlne z czujkami ruchu. Jednak pamiętać należy ze z czasem wilki jak każde inne zwierzę, przyzwyczai się do stosowanych zabezpieczeń i mogą one nie spełniać swoich funkcji.
Problem występowania wilków będzie się nasilał i powracał każdego roku. Tylko współpraca mieszkańców Gminy z Samorządem, pozwoli na interwencję i pomoc ze strony odpowiednich instytucji. Bardzo istotna jest jednak obustronna chęć i pomoc w rozwiazywaniu tej sprawy. Gminę zobowiązują przepisy prawne do działania, jednak bez pomocy mieszkańców Gminy poprzez zgłaszanie i dostarczanie dowodów do Urzędu Gminy, odpowiednie zabezpieczanie miejsc możliwej działalności wilków do momentu przybycia odpowiednich służb, działanie samorządu jest niezwykle trudne i ograniczone